My Cart

Credit Union SA Logo

These awards recognise teachers' contributions to the education of students in:

  • Junior primary (R–2)
  • Primary (3–6)
  • Middle years (7–9)
  • Senior secondary (10–12)

Awardees must be a SASTA member and must have demonstrated:

  • Participation in professional development activities in science as a facilitator and/or participant and continuous development as an effective science educator;
  • Promoting student interest in science by providing an environment that stimulates student curiosity and interest in science;
  • Developing and/or using innovative instructional material or technologies and new approaches to teaching science;
  • Being a positive role model for other teachers of science within the school/work site.

 

Year

Category

Name

School

2020

Primary

Jade Tinney

Salisbury Park Primary School

2020

Middle years

Samantha Brown

Mount Gambier High School

2020

Senior Secondary

Catherine O'Halloran

Cabra Dominican College

2019

Junior primary

Carly Tate

The Grove Education Centre

2019

Primary

Abby MacPherson

Burnside Primary School

2019

Middle years

Alexandra Fowler

Woomera Area School

2018

Primary

Dina Phan

Swallowcliffe Primary School

2018

Senior secondary

Paul Gavini

Marryatville High School

2017

Senior secondary

Anthony Armstrong

Glossop High School

2016

Primary

Charlene McGrath

Aberfoyle Hub R-7 School

2016

Senior secondary

Kate Morgante

Gleeson College

2015

Junior primary

Kathryn Howie

St Andrew’s School

2015

Primary

Chris Boden

St Andrew’s School

2015

Senior secondary

Tobias Ward

Brighton Secondary School

2013

Primary

James Young

Barmera Primary School

2013

Middle years

Sam Moyle

Brighton Secondary School

2013

Senior secondary

Paula Mills

Prince Alfred College

2012

Primary

Prue Mosman

Wasleys Primary School

2012

Senior secondary

Zsahni Karagiannis

Golden Grove High School

2012

Senior secondary

Clark Ross

Wilderness School

2011

Primary

Sue Cox

Woodcroft Primary School

2011

Middle years

David Andrewartha

Pulteney Grammar School

2011

Senior secondary

Sharon Davey

Prince Alfred College

2011

Senior secondary

Sandra Reynolds

University Senior College

2010

Primary

Mark Dorman

Magill Primary School

2010

Primary

Dagmar Preusker

Tanunda Primary School

2010

Senior secondary

Kate Cutts

University Senior College

2010

Senior secondary

Jane Wright

Loreto College

2009

Junior primary

Sue Burdett

Craigburn Primary School

2009

Primary

Vicki Stewart

Walkerville Primary School

2009

Senior secondary

Bruno Falcinella

Loxton High School

2009

Senior secondary

Murray Thompson

University Senior College

2008

Primary

Sonia Cooke

Seacliff Primary School

2008

Middle years

Chris Jordison

Prince Alfred College

2008

Senior secondary

Peter Donnelly

Christian Brothers’ College

2007

Primary

Bronwyn Mart

Magill Primary School

2007

Primary

Roger Burford

Unley Primary School

2007

Middle years

Richard Drogemuller

Pulteney Grammar School

2007

Senior secondary

Lyn Jefferies

Australian Science and Maths School

2006

Primary

Peter Hoskin

Star of the Sea

2006

Middle years

Bob Haskard

Valley View Secondary School

2006

Senior secondary

Judy Sara

Australian Science and Maths School

2006

Senior secondary

John Salamon

Unley High School

2005

Primary

Jacqui McMahon

White Friar’s

2005

Middle years

Phil Coles

Blackwood High School

2005

Senior secondary

Lynton Hall

Murray Bridge High School

2004

Primary

Phil Ogden

Burnside primary School

2004

Middle years

Julie Suhanek

St Joseph’s School, Pt Lincoln

2004

Senior secondary

Cynthia Pyle

Thebarton Senior College

2003

Junior primary

Sue Ogden

Highgate Junior Primary School

2003

Primary

Jill Varga

Clovelly Primary School

2003

Middle years

David LeCornu

Norwood Morialta High School

2003

Senior secondary

Susan Cockshell

Annesley College

2002

Primary

Kathy Zed

St Patricks School

2002

Senior secondary

Peter Haines

Waikerie High School

2001

Junior primary

Marianne Nicholas

East Adelaide Primary School

2001

Primary

Neil Piggott

Grange Primary School

2001

Middle years

Robyn White

Port Lincoln High School

2001

Senior secondary

Alan Pepper

Charles Campbell Secondary School